CZK / EUR

Nýtovací matice

Charakteristika nýtovacích matic

Nýtovací matice je jednodílný spojovací prvek s metrickým závitem. Ten je využit při instalaci, případně i později. Používá se nejen ke snýtování materiálů, ale i k vytvoření metrického závitu. Tvářené tělo nýtovací matice je tvořeno dutým válcem. Na jednom jeho konci je kruhová hlava a na opačném konci je vnitřní metrický závit. Pro aplikaci nýtovacích matic je nezbytné použití speciálních nýtovacích kleští. Jejich součástí je trn s vnějším závitem, který se zašroubuje směrem od hlavy do nýtovací matice a pomocí kleští je přitahován k hlavě nýtu. Po zanýtování se trn vyšroubuje a metrický závit lze využít jako matici. 

V nabídce máme kromě standardních matic i tyto speciální nýtovací matice:

- uzavřené (slepé) - jejich tělo je na opačném konci, než je hlava, zaslepeno. Spoj je vodo i vzducho těsný.
- hexagonální (šestihranné) - mají tělo tvaru šestihranu.
- polohexagonální (1/2 šestihranné) - tělo je tvořeno pod hlavou šestihranem , který přechází do válcového tvaru. Oba tyto typy vytvoří spoj maximálně odolný vůči protočení, ale vyžadují speciální šestihranné otvory.
- molly (rozpěrné) - tělo tvoří oddělené plošky mezi plochou hlavou a prstencem s vnitřním metrickým závitem. V tomto případě není nezbytné použít speciální kleště, postačí dotahovat šroub, který svou rotací přitahuje prstenec k hlavě. Tím dojde, podobně jako u rozpěrného nýtu, k opření plošek těla molly matice k materiálu. Používá se hlavně v tenkých a málo pevných materiálech, např. umakart, sololit, plast, plexisklo.